Jedan od načina je prijaviti projekt solidarnosti programa Europske snage solidarnosti.
Skladište Znanja je primjer kako projekt solidarnosti može izgledati. Trajao je od 30.09.2019 do 31.12.2020., a provodila ga je skupina mladih preko udruge Ocean Znanja u sklopu programa Europske snage solidarnosti. Projekt je sufinanciran od strane Agencije za mobilnost i programe Europske unije.
Ovo su mladi ljudi koji su se upustili u avanturu pisanja i provođenja ovog projekta:
Luka Stipić
Tin Bačun
Tia Špero
Mirko Logožar
Tibor Obradović
Cilj projekta je bio upoznati sudionike s mogućim načinima pozitivnog djelovanja u svojem društvenom kontekstu, a i šire. Također, želja je bila povećati razinu informiranosti o drugim kulturama i medijske pismenosti, te time približiti nekim ljudima udaljena područja što će doprinijeti zaokruženijem obrazovanju pojedinaca, pa tako i zajednice. Projektom se željelo sustavnim dijalogom i promicanjem tolerancije i osjećaja pripadnosti europskoj zajednici dovesti do senzibilizacije javnosti i egalitarnije zajednice kao takve.
Za bilježenje učenja na projektu i informiranje o Youthpass certifikatu brinula se Gordana Šimunović, mentorica grupe mladih, a za edukaciju o tome kako pravilno oglašavati rezultate projekta, kako napraviti radionicu za mlade/djecu i evaluaciju projekta pobrinula se udruga Ocean Znanja preko koje je projekt i prijavljen.
Aktivnosti projekta uključivale su izgradnju online edukativne platforme koja je ujedno i vječno „skladište znanja“ dostupno svima; unutar nje kroz podcaste poticala se diskusija o kulturi i njenim manifestacijama, inkluziji marginaliziranih skupina, poduzetništvu, osvješćivanju o mentalnom zdravlju, te nizu drugih tema o kojima se raspravljalo sa stručnjacima, profesorima i autorima u cilju informiranja i edukacije mladih i javnosti. Pogledajte podcaste u nastavku:
#1 Anđela Nikolić Margan, fonetičarka i audio terapeutkinja u Centru za umjetnu pužnicu Poliklinike Suvag.
#2 Mirko Logožar, s kojim su pričali o mjerama za samozapošljavanje, koracima potrebnim za otvaranje vlastite kompanije, te poduzetništvu općenito.
#3 Mile Mrvalj, osnivač humanitarne udruge Fajter.
#4 Iris Foriš i Karla Kostadinovski, voditeljice emisije “Novi savjet” koja se emitira na Radio Studentu i progovara o mentalnom zdravlju.
#5 Daniel Martinović, s kojim su pričali o radu udruge Dugine obitelji, njihovom položaju u društvu, važnosti reprezentacije različitih tipova obitelja u javnom diskursu i kulturi, te mnogočemu drugome.
#6 Albert Gajšak, uspješni mladi poduzetnik koji spaja edukaciju s igrom i mlađe uzraste uči osnovnim stvarima vezanima za elektroniku i programiranje.
#7 Luka Tokić, studentom na diplomskom studiju montaže, kojom se bavi i profesionalno, a s njim su pričali o formalnoj i neformalnoj filmskoj naobrazbi.
#8 Paula Zore, s kojom su pričali o udruzi Skribonauti koja već godinama provodi kreativne i umjetničke radionice u kaznionicama i zatvorima diljem Hrvatske.
#9 Alma Cacan, profesorica hrvatskog jezika i književnosti, s kojom su razgovarali o položaju književnosti, odnosno lektire, unutar formalnog obrazovanja.
10# Sven Popović, s kojim su razgovarali o suvremenim književnim kretanjima u Hrvatskoj i Europi, glazbi, popularnoj kulturi i srodnim temama.
Snimili su i 10 podcasta o mobile gamingu, ekonomskom dijelu čitavog gamedeva i esportu, marketingu, izdavaštvu, istraživanju tržišta, a ponešto i o glazbi u igrama kako bi širu javnost upoznali s najbrže rastućom industrijom, te omogućili uvid u samu industriju svima koji bi se njome željeli baviti.
Osim podcasta skupina mladih organizirala je edukativne radionice – RADIONICU O ZAPOŠLJAVANJU I SAMOZAPOŠLJAVANJU i 2 STOP MOTION RADIONICE. Rezultat prve možete vidjeti ovdje, a druge ovdje.
Ova mala skupina kreativaca osmislila je i snimila i webinar o esencijalnim dijelovima životopisa te niz webinara o radijskom mediju. Originalno su to trebale biti radionice o radijskom mediju i kako napraviti vlastitu radio emisiju za djecu iz alternativne skrbi, ali pandemija COVID-19 je spriječila održavanje tih radionica uživo te su napravili 7 webinara. Njih su zajedno s komplementarnim edukativnim knjižicama poslali na preko 500 škola i domova, čime su imali daleko veći doseg od planiranog. Možete je preuzeti ovdje.
1. Uvod je prva epizoda webinara koja govori o sadržaju pojedinih webinara, o vrstama poslova na radiju i povijesti radijskog medija.
2. Pisanje najčešćih formi na radiju – vijesti, prilozi i emisija.
3. Obrada zvuka nas upoznaje s programom za obradu zvuka Adobe Audition i drugim alatima koje možemo koristiti ako nemamo pristup Adobe Auditionu.
4. Obrada zvuka II govori o jinglovima i breakovima te detaljnije obrađuje rad u programu za obradu zvuka Adobe Audition.
5. Eter – fonetika i govor u kojem se bave spikerstvom, fonetikom, govorom i govornim vježbama.
6. Eter II – mikseta u kojem pokazuju principe rada na radijskoj mikseti, elementa bez kojeg emitiranje radijskog programa ne bi bilo moguće.
7. EMISIJA je posljednja epizoda webinara koja se bavi emisijom na radiju, a objašnjava što je emisija, od čega se sastoji i kako ju napraviti.
Svoj pojekt su predstavili na Radio Studentu u emisiji K_ulturizacija. Poslušajte ih na linku.