Ideja za projekt “Sharing is caring” rodila se na jednom od sastanaka Oceana Znanja još 2015. godine, kao odgovor na probleme koje su mladi volonteri istaknuli kao njima osobito važne – manjak solidarnosti i rastuća nejednakost u društvu. Htjeli su učiti od drugih mladih u Europi, kao i podijeliti s njima svoja znanja i vještine koje bi im pomogle u borbi protiv navedenih negativnih trendova. Do danas, ideja projekta je rasla i mijenjala se na poticaje mladih koji su radili na njoj. Projektni cilj je potaknuti širenje solidarnosti među mladima, ali kroz njih proširiti pozitivne prakse i na širu zajednicu. Želimo osnažiti mlade, osiguravajući im prostor za dijeljenje ideja i razvijanje vještina potrebnih za borbu protiv društvene nejednakosti i isključenosti, za razvijanje aktivnog građanstva i društvene odgovornosti, ali i za razvijanje poduzetničkog duha, što su neki od specifičnih ciljeva projekta.
Činiti ćemo to kroz promoviranje informiranosti i stjecanja znanja na neformalan način, a fokus je na praksama ekonomije dijeljenja i crowdfunding kampanjama kao oblicima koji nadilaze klasična poimanja tržišta i njegovih pravila te gdje je naglasak na uključivanju u zajednicu, društvenoj odgovornosti i solidarnosti uz razvitak poduzetničke samostalnosti. Jačati će se samoinicijativnost,ali i timski duh i kooperativnost te će se promicati zajedničke europske vrijednosti poput slobode, tolerancije i poštivanja ljudskih prava, kao i međukulturni dijalog. Sve s ciljem jačanja društvene kohezije i smanjenja društvene isključenosti. Projekt se sastoji od jedne projektne aktivnosti – razmjene mladih, koja će se održati od 22.6. do 1.7. 2018. u planinarskom domu Omanovac u Pakracu u Požeško-Slavonskoj županiji, što će imati mnogostruke pozitivne učinke za to područje jer će sudionici biti aktivno uključeni u život zajednice kroz vježbanje praksi ekonomije dijeljenja, time ne samo da će se dijeliti znanja o društveno odgovornim načinima potrošnje, nego će se širiti i europski duh i informacije o dobrobitima Erasmus+ programa. Sudionici će biti mlade osobe od 18 do 30 godina koje će doći iz sedam različitih zemalja: Francuske, Rumunjske, Njemačke, Poljske, Mađarske, Makedonije i Hrvatske. Iz svake zemlje biti će prisutno 6 osoba, ukupno 42 osobe od kojih će 30 osoba biti osobe s manje mogućnosti: osobe suočene sa ekonomskim teškoćama i/ili geografskim preprekama i/ili kulturnim različitostima i/ili osobe koje imaju teškoće u pristupu obrazovanju.
Tijekom projekta održati će se niz edukativnih i interaktivnih radionica temeljenih na načelima neformalnog obrazovanja iz kojih će sudionici imati priliku steći nova i unaprijediti stara znanja i vještine o temama i metodama projekta. Vršnjačko učenje će uvelike biti zastupljeno kroz čitav projekt, kroz što će mladi sudionici imati priliku predstaviti svoje zamisli i razmjenjivati ideje s kolegama. Također, kroz iskustveno učenje sudionici će imati priliku uživo iskusiti ekonomiju dijeljenja i ostale društveno odgovorne ekonomske prakse kojima ćemo se baviti kroz projekt. Neke od radionica: Dijeljenje talenata, Živa knjižnica, Razmjena dobara, Time banking, World caffe, igre za grupno povezivanje, simulacije, refleksije, rasprave, itd. Raznovrsnost metoda i pristupa važna je kako bi učenje sudionika bilo što cjelovitije, a uz to naglasak je na kreativnim pristupima kako bi se održala visoka razina motivacije. Projektom se želi postići razvoj pozitivnih stavova prema društveno odgovornim oblicima ekonomije, poticanje solidarnosti u zajednicama, smanjenje društvene isključenosti i razvijanje poduzetničkog duha mladih.
Nakon samog projekta, mladi sudionici će naučene vještine i znanja iskoristiti za vlastite projekte ekonomije dijeljenja čime će se u isto vrijeme činiti diseminacija učinjenoga na internacionalnoj razini, širiti će se utjecaj rezultata te će se odražavati temeljne vrijednosti i postavke projekta. Sudionici će tokom projekta sakupljeno znanje i vještine uobličiti u formu savjeta za društveno odgovorno ekonomsko djelovanje, koje će objediniti na online platformi. Po povratku u svoje zajednice, mladi sudionici će provesti vlastite projekte ekonomije dijeljenja i/ili edukativne radionice na tu temu, o čemu će izvjestiti organizatora kroz formu izvještaja i fotografija, što će rezultirati objedinjavanjem rezultata projekta u web zine, koji će biti proslijeđen svim sudionicima i partnerima te će biti će objavljen javno putem društvenih mreža i web portala. Utjecaj projekta na lokalnoj razini će biti izuzetan, pošto će lokalna zajednica sudjelovati u elementima projekta, dok će se širenjem rezultata u zajednicama sudionika i putem interneta ostvariti
internacionalni doseg i uključiti još šira publika “Sharing is caring” se bori protiv pesimističnog pogleda na društvenu realnost i društvenu isključenost nudeći inovativna i kreativna rješenja, uz poticanje mladog poduzetničkog duha s komponentom društvene odgovornosti.