Tematska izložba kojom istražujemo utjecaj žena u našoj zajednici kroz dvije isprepletene perspektive: onu nevidljivu, svakodnevnu i onu koja je proglašena izuzetnom. Pitanje koje vodi posjetitelje kroz rutu izložbe jest koliko prepoznajemo te suptilne utjecaje kada su utkani u rutinu svakodnevnog života, društvene norme i očekivanja – koliko pažnje pridajemo onome što je prisutno, ali nevidljivo?
Istodobno, propitujemo kako se izuzetnost gradi iz naizgled običnog, te koliko sami možemo prepoznati izuzetno u onome što je svakodnevno i neprimjetno.
Izložba otkriva delikatne poveznice koje oblikuju naš svijet, pozivajući posjetitelje na refleksiju o isprepletenosti tih niti – što sami cijenimo, a što je određeno kao izuzetno kroz društvenu prizmu. Kroz multimedijalne prikaze i interaktivne elemente, posjetitelji će prolaziti kroz prostor svakodnevice gdje se prepliću vidljivo i nevidljivo, obično i izuzetno, te otkriti nove dimenzije ženske prisutnosti i utjecaja u našem društvu.
Ova izložba u javnom prostoru poziva posjetitelje da zajedno s autoricama prođu njenom rutom, kao svojevrsnim simboličkim putovanjem kroz nevidljive niti koje povezuju naše živote. Ona je sama po sebi nevidljiva, baš kao i mnogi doprinosi koje istražujemo – i pozivamo ljude da u interakciji otkriju te skrivenosti, učeći kako ono svakodnevno može biti jednako transformativno kao i ono što smatramo izuzetnim.
TEMA: NEPOSLUŠNA
PRIKUPLJENI OSOBNI ISKAZI GRAĐANA O UTJECAJU ŽENA:
Iskaz 1: Moja je baka ostala bez supruga samo 2 godine nakon vjenčanja. S godinu dana starim djetetom koje je jedva preživjelo nesreću, u društvu kojem se žene i nisu mogle tako lako ostvariti bez muškarca. Njezina je odluka bila da se više nikad ne uda i da omogući mojoj majci što potpuniji život.
Iskaz 2: Imam prijateljicu koju su na poslu često smatrali “svojeglavom” jer bi se uvijek javila kad bi primijetila nepravdu ili neravnotežu u raspodjeli zadataka. Ako bi vidjela da se neki zadaci ponavljaju za iste ljude, predložila bi da ih podijele i s mlađim kolegama kako bi svi imali priliku učiti. Ljudi su je znali gledati s dozom nelagode jer nije “šutjela” kad bi većina možda prešutjela, ali ona nije popuštala. Svejedno je nastavila zagovarati promjene, jer joj je bilo važno da radno okruženje bude pravedno za sve.
UMJETNIČKA DJELA NA TEMU:
Autorica: Mariana Klepić
Autorica: Nina Alvir
EDUKATIVNI KUTAK:
U povijesti i literaturi, neposlušnost žena često se percipira kao čin subverzije. Primjer iz Hrvatske je borba radnica Kamenskog. Borba radnica tvornice Kamensko bila je jedno od najsnažnijih simbola radničkih prava u suvremenoj Hrvatskoj. Kamensko je bila poznata zagrebačka tvornica tekstila koja je desetljećima zapošljavala stotine radnica, većinom žena. U jeku gospodarske krize, krajem 2000-ih godina, tvornica se suočila s financijskim problemima, a uprava je odlučila zatvoriti postrojenja i otpustiti radnice bez isplate dugovanih plaća i otpremnina. Ove žene su se suočile s ekonomskom i društvenom marginalizacijom, ali su kroz otpor — odbijanje poslušnosti i štrajkove glađu — ukazale na sistemsku nepravdu. Njihov otpor može se analizirati kroz prizmu teorija disobedient citizenship (neposlušnog građanstva), gdje radnici, u ovom slučaju radnice, koriste neposluh kao način da se izbore za svoja prava.
ODAVANJE POČASTI PROFESIJI I ŽENI KOJA SE SMATRA IZUZETNOM U TOM PODRUČJU:
Đurđa Grozaj, poznata kao predsjednica Udruge Kamensko, koja okuplja bivše radnice nekadašnje tvornice Kamensko. Udruga Kamensko nastala je kao odgovor na egzistencijalne i emocionalne izazove s kojima su se suočavale. Njihovo zajedništvo i međusobna podrška postali su temelj za aktivno djelovanje i borbu za bolje uvjete života i rada. Ova udruga služi kao platforma za jačanje solidarnosti među ženama, omogućujući im da se suoče s posljedicama zatvaranja tvornice i pronađu nove načine za osnaživanje svojih zajednica.
“Naša priča je priča nade, neposustajanja, hrabrosti i odlučnosti. Mi smo žene Udruge Kamensko. Udrugu Kamensko osnovale smo mi, nekadašnje radnice propale tvornice Kamensko, kako bi zajednički djelovale i međusobno se podržavale uslijed egzistencijalne i emotivne krize. Organizirale smo se zbog toga što smo željele tešku situaciju pretvoriti u novi početak.”
ZANIMLJIVO – HRVATSKA
U Hrvatskoj postoji pivovara Brlog – zadružna pivovara: mali, nezavisni i društveno odgovorni kolektiv posvećen craft pivu. Jedno od njihovih najpoznatijih piva je pivo “Neposlušna” koje je svojevrsni “hommage” izazovima s kojima su se kreatorice piva kao žene susrele.
“Naj neposlušna godine” je natječaj kroz koji pivnica Brlog nagrađuje neposlušne žene koje čine ovaj svijet boljim mjestom.
Tko je točno Neposlušna po njihovom?
Ona je buntovnica, pomalo out of the edge, fajterica za pravdu, ljudska prava (žena, djece, svih), za okoliš, za male poduzetnike, kvalitetu naspram kvantitete, za nešto njoj i svima nama važno. Ona je hrabra, posebna, iskrena, stvari radi drugačije i inspiracija je drugima. Ona je samo tebi poznata, ili je celebrity za koju svi znamo.
ZADATAK ZA POSJETITELJE:
Znaš li ti neki brend pokrenut od strane jedne ili više žena koji odstupa od konvencionalnih ideja ili normi ili koji se bori za bolje, uključivije, slobodnije, drugačije sutra.
Napiši nam u formu ispod!
Učitavanje…
Želiš li otkriti što se skriva u ostalim postajama? Klikni ovdje.
Izložba je organizirana uz podršku KGZ Vladimir Nazor i MO Šestinski dol-Vrhovec, MO Jelenovac, MO Bartol Kašić i MO Ban Keglević u sklopu projekta “Društveno zdravlje?” kojeg sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Europska Unija u sklopu programa CERV – ”Građani, jednakost, prava, vrijednosti”, a provodi ga udruga Ocean Znanja te u sklopu projekta “The story of HER” koji je financiran iz programa Europske snage solidarnosti, a provode ga volonteri Oceana Znanja.