Tematska izložba kojom istražujemo utjecaj žena u našoj zajednici kroz dvije isprepletene perspektive: onu nevidljivu, svakodnevnu i onu koja je proglašena izuzetnom. Pitanje koje vodi posjetitelje kroz rutu izložbe jest koliko prepoznajemo te suptilne utjecaje kada su utkani u rutinu svakodnevnog života, društvene norme i očekivanja – koliko pažnje pridajemo onome što je prisutno, ali nevidljivo?
Istodobno, propitujemo kako se izuzetnost gradi iz naizgled običnog, te koliko sami možemo prepoznati izuzetno u onome što je svakodnevno i neprimjetno.
Izložba otkriva delikatne poveznice koje oblikuju naš svijet, pozivajući posjetitelje na refleksiju o isprepletenosti tih niti – što sami cijenimo, a što je određeno kao izuzetno kroz društvenu prizmu. Kroz multimedijalne prikaze i interaktivne elemente, posjetitelji će prolaziti kroz prostor svakodnevice gdje se prepliću vidljivo i nevidljivo, obično i izuzetno, te otkriti nove dimenzije ženske prisutnosti i utjecaja u našem društvu.
Ova izložba u javnom prostoru poziva posjetitelje da zajedno s autoricama prođu njenom rutom, kao svojevrsnim simboličkim putovanjem kroz nevidljive niti koje povezuju naše živote. Ona je sama po sebi nevidljiva, baš kao i mnogi doprinosi koje istražujemo – i pozivamo ljude da u interakciji otkriju te skrivenosti, učeći kako ono svakodnevno može biti jednako transformativno kao i ono što smatramo izuzetnim.
TEMA: NEVIDLJIVA ŽENA
PRIKUPLJENI OSOBNI ISKAZI GRAĐANA O UTJECAJU ŽENA:
Iskaz 1: Ona uvijek nekako bude tu, ali nikad ne skreće pažnju na sebe. Sve te sitnice koje čini, prolaze nezapaženo. Kad pogledaš unatrag, shvatiš koliko su ti mali trenuci bitni. Čini se kao da je sve u njenim rukama, a nitko to ni ne primijeti. Ponekad, kad je nema, osjetiš neku prazninu, ali ne znaš ni zašto…
Iskaz 2: Kako sam rasla, osjećajući ljubav i zahvalnost prema njoj, shvatila sam da jednostavno želim da svijet zna tko je ona. Ne zato što je izumila neku važnu formulu koja objašnjava kretanje planeta ili promijenila svijet na neki veliki način. Već zato što je, za mene, ona te formule uvijek znala pojednostaviti, oblikovati tako da ih ja razumijem. Kad kažem “formule,” ne mislim samo na matematiku, nego i na sve ono što je život – na ljude, ponašanja, hrabrost, istinu. Sve one složene i zbunjujuće stvari koje mi kao djetetu nisu imale smisla, ona je znala objasniti.
I zato želim da svijet zna o njoj. Ne zbog njezinog omiljenog recepta ili nečeg sličnog, već zato što je znala oblikovati svijet tako da bude razumljiv, čak i kad je meni sve bilo jedan veliki upitnik. Eto, zato. I još mnogo više.
UMJETNIČKA DJELA NA TEMU:
Autorica: Sara Husnjak
EDUKATIVNI KUTAK:
Prikazivanje nevidljivog rada žena pomaže nam prepoznati njihovu ulogu i doprinos u društvu, koji često ostaje neprimjećen. Takav rad, uključujući brigu za obitelj i kućanstvo, oblikuje živote, no često nije dovoljno priznat ili nagrađen. Medijska reprezentacija može pojačati ili promijeniti percepciju tih uloga: ako su žene prikazane isključivo kao majke ili domaćice, to učvršćuje stereotipe. No, kad ih se prikazuje kao aktivne sudionice i profesionalke u različitim sektorima, otvara se prostor za društvene promjene i pravednije politike koje prepoznaju njihov rad.
ODAVANJE POČASTI PROFESIJI I ŽENI KOJA SE SMATRA IZUZETNOM U TOM PODRUČJU:
Izložba “Vidljive”
Martina Munivrana (MSU, Zagreb) – autorica projekta i koncepcije
Jasminka Babić (GU Split)
Vilma Bartolić (u suradnji s Brankom Benčić i Dianom Zrilić, MMSU, Rijeka)
Valentina Radoš (MLU, Osijek)
Rozana Vojvoda (UGD, Dubrovnik)
Ana Škegro (MSU, Zagreb) – za izvedbeni i diskurzivni program
Branka Benčić (MMSU, Rijeka) – za filmski program
Nives Sertić – autorica postava
Sanja Kuzmanović – autorica vizualnog identiteta
Izložba “Vidljive” predstavlja značajan međuinstitucionalni projekt koji obuhvaća rad više od devedeset autorica i rezultat je istraživanja zastupljenosti umjetnica u muzejskim zbirkama u Hrvatskoj. Kustosice projekta fokusirale su se na isticanje suvremene likovne produkcije autorica koje, iako visoko pozicionirane na umjetničkoj sceni, ostaju slabo vidljive u muzejskim fundusima.
Alarmantne statistike pokazuju da žene u hrvatskim umjetničkim zbirkama čine samo deset posto zastupljenosti, što je potaknulo inicijativu za promjenu paradigma i jačanje svijesti o važnosti ravnopravne zastupljenosti umjetnica. Projekt “Vidljive” također uključuje diskurzivne i izvedbene programe koji ističu potrebu za ravnomjernom zastupljenošću žena u umjetničkim zbirkama, naglašavajući ulogu muzejskih institucija kao društvenih korektiva.
ZADATAK ZA POSJETITELJE:
Napišite nam ime umjetnice za koju mislite da nije dovoljno vidljiva. Ili više njih 🙂
Želiš li otkriti što se skriva u ostalim postajama? Klikni ovdje.
Izložba je organizirana uz podršku KGZ Vladimir Nazor i MO Šestinski dol-Vrhovec, MO Jelenovac, MO Bartol Kašić i MO Ban Keglević u sklopu projekta “Društveno zdravlje?” kojeg sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Europska Unija u sklopu programa CERV – ”Građani, jednakost, prava, vrijednosti”, a provodi ga udruga Ocean Znanja te u sklopu projekta “The story of HER” koji je financiran iz programa Europske snage solidarnosti, a provode ga volonteri Oceana Znanja.