Skrivena izložba: “Majka”

niti utjecaja

Tematska izložba kojom istražujemo utjecaj žena u našoj zajednici kroz dvije isprepletene perspektive: onu nevidljivu, svakodnevnu i onu koja je proglašena izuzetnom. Pitanje koje vodi posjetitelje kroz rutu izložbe jest koliko prepoznajemo te suptilne utjecaje kada su utkani u rutinu svakodnevnog života, društvene norme i očekivanja – koliko pažnje pridajemo onome što je prisutno, ali nevidljivo?

Istodobno, propitujemo kako se izuzetnost gradi iz naizgled običnog, te koliko sami možemo prepoznati izuzetno u onome što je svakodnevno i neprimjetno.

Izložba otkriva delikatne poveznice koje oblikuju naš svijet, pozivajući posjetitelje na refleksiju o isprepletenosti tih niti – što sami cijenimo, a što je određeno kao izuzetno kroz društvenu prizmu. Kroz multimedijalne prikaze i interaktivne elemente, posjetitelji će prolaziti kroz prostor svakodnevice gdje se prepliću vidljivo i nevidljivo, obično i izuzetno, te otkriti nove dimenzije ženske prisutnosti i utjecaja u našem društvu.

Ova izložba u javnom prostoru poziva posjetitelje da zajedno s autoricama prođu njenom rutom, kao svojevrsnim simboličkim putovanjem kroz nevidljive niti koje povezuju naše živote. Ona je sama po sebi nevidljiva, baš kao i mnogi doprinosi koje istražujemo – i pozivamo ljude da u interakciji otkriju te skrivenosti, učeći kako ono svakodnevno može biti jednako transformativno kao i ono što smatramo izuzetnim.

TEMA: MAJKA

PRIKUPLJENI OSOBNI ISKAZI GRAĐANA O UTJECAJU ŽENA:

Iskaz 1: Moja mama. Moja stijena, moja velika majka. Toliko malo je imala, toliko dala. Kao djevojčica nisam ju doživjela osim kao mamu, sad kad je gledam kroz oči mene kao majke – ona je bila stijena. Nosila nas je kroz svoj težak život. Prošla je s nama tugu rata, a da mi to nismo vidjeli…

Iskaz 2: Ali ona je uvijek tu i prati me, i kao primjer najveće nježnosti, ali i onog suprotnog – što ne uspijevam obuhvatiti riječima. Ili ne želim. Preružno izgleda kad je stavljeno na papir. A to je moja mama i papir ne dozvoljava da o njoj pišem ružne zamjerke, kao što to zrak može istrpjeti kad se žalim. Kad ju zamišljam – osjećam toplinu, a to je tako bilo od ranih dana. I to ne samo zato što je gotovo uvijek rumenog lica. Zagrljaji, smijeh i duge šetnje – volim ih najviše, a to dugujem njoj. Prenijela mi je takve dragocjenosti koje su samo bivanje i voljenje.

UMJETNIČKA  DJELA NA TEMU:


Autorica: Nina Alvir

EDUKATIVNI KUTAK:

U 2023. godini, izvještaj o stanju majčinstva koji je provela platforma Motherly pokazuje da se majke suočavaju s velikim izazovima u održavanju ravnoteže između društvenog života i zahtjeva majčinstva. Rezultati istraživanja otkrivaju da je čak 51% majki izjavilo da u proteklom mjesecu nisu izlazile s prijateljima ili partnerom bez svoje djece. Ovaj podatak naglašava kako majke često stavljaju svoje društvene potrebe na posljednje mjesto, prioritetizirajući odmor i vrijeme za obitelj. Posljedice ove situacije mogu biti značajne, jer nedostatak socijalne interakcije može dovesti do osjećaja izolacije i stresa među majkama. Pružanje podrške kroz mreže i uspostavljanje rutina koje omogućuju majkama da odvoje vrijeme za sebe može biti ključno za njihovo mentalno zdravlje i ukupnu sreću.

ODAVANJE POČASTI PROFESIJI I ŽENI KOJA SE SMATRA IZUZETNOM U TOM PODRUČJU:

Doule su educirane žene koje pružaju fizičku, emocionalnu i informativnu podršku trudnicama i novim majkama tijekom porođaja i postporođajnog razdoblja. Njihova uloga uključuje pomoć u pripremi za porod, savjetovanje o dojenju te podršku u prilagodbi na roditeljstvo. Iako ne zamjenjuju medicinske stručnjake, doule djeluju kao most između majke i zdravstvenih profesionalaca, osnažujući žene da donose informirane odluke.

U Hrvatskoj, uloga doula postaje sve značajnija. Različite organizacije nude tečajeve i edukacije za doule, čime se povećava svijest o njihovoj važnosti. Istraživanja pokazuju da prisutnost doula može pozitivno utjecati na iskustvo poroda, smanjujući anksioznost i povećavajući zadovoljstvo majki.

ZADATAK ZA POSJETITELJE:

Tko je u tvom životu majčinska figura? Napiši nam.

Izložba je organizirana uz podršku KGZ Vladimir Nazor i MO Šestinski dol-Vrhovec, MO Jelenovac, MO Bartol Kašić i MO Ban Keglević u sklopu projekta “Društveno zdravlje?” kojeg sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Europska Unija u sklopu programa CERV – ”Građani, jednakost, prava, vrijednosti”, a provodi ga udruga Ocean Znanja te u sklopu projekta “The story of HER” koji je financiran iz programa Europske snage solidarnosti, a provode ga volonteri Oceana Znanja.